Kdy Je Advent

Kdy začíná advent 2023?

Kdo by se netěšil na Vánoce? Ať už milujete Vánoce pro jejich kouzelnou atmosféru, čas s rodinnou a vzájemné předávání dárků, či naopak nedáte dopustit na křesťanské tradice, které jsou s nimi nedílně spjaté, Advent je pro každého z nás pomyslným „stříháním metru“ do Štědrého dne. Každé malé dítě ví, že adventní svíčky zapalujeme prosincové neděle, víte však, kdy vlastně Advent oficiálně začíná? Pokud ne, odpověď naleznete v dnešním článku.

Kdy vlastně přichází první adventní neděle?

Vzhledem k tomu, že se Advent neváže k pevně daným datům, může být v jeho určení někdy pěkný zmatek. Nejedná se sice o nijak složité počty, na druhou stranu mnohdy spoléháme pouze na informace vyčtené z kalendáře. Pokud chcete vždy se stoprocentní jistotou vědět, kdy vlastně advent začíná, je důležitá především informace, že se vždy jedná o neděli nejblíže 30. listopadu.

V praxi to znamená především to, že mnohdy Advent začíná už v listopadu. Příkladem může být rok 2023, kdy první adventní neděle připadá na 27. listopadu, či rok 2025, kdy Advent začíná právě 30. listopadu. V drtivé většině let však spadá na začátek prosince, jak mnohdy automaticky předpokládáme. 

Přehled adventních nedělí v následujících letech

Existuje sice celá řada složitých matematických výpočtů, jak spočívat první den Adventu pro daný rok, pokud se ale nechcete zdržovat počítáním či nemáte po ruce kalendář, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku s jednotlivými daty. 

RokAdventní neděle
2023neděle 3. prosince 2023–neděle 24. prosince 2023
2024neděle 1. prosince 2024–úterý 24. prosince 2024
2025neděle 30. listopadu 2025–středa 24. prosince 2025

Adventní tradice – znáte je všechny?

Když se řekne Advent, bezpochyby si vybavíte adventní neděle a s nimi spojené zapalování adventních svíček na adventním věnci. Právě zapalování svíček patří mezi nejoblíbenější adventní tradice, které se dodržují snad v každé rodině. Ačkoliv se mění vzhled věnců a svíček, které mnohdy podléhají současným designovým trendům, tahle vánoční tradice jen tak nezmizí.

Zatímco dospělí si užívají zdobení svých domovů dekoracemi, pozornost dětí se upíná především k adventním kalendářům. Každodenní drobný dáreček si však můžete dopřát i v dospělosti, a to nejen formou kvalitní čokolády, ale třeba adventních kalendářů s alkoholem, svíčkami či kosmetikou. Inovace zkrátka neminula ani tuto adventní tradici. V široké nabídce si zkrátka vybere opravdu každý bez ohledu na věk. 

Čekání na Vánoce si však můžete zkrátit i dalšími adventními tradicemi, jako jsou vánoční trhy či koncerty, které se konají snad v každém větším městě. Pokud máte chuť na trochu cestování, rozhodně nemiňte vánoční trhy v zahraničí – opravdu krásnou výzdobu můžete obdivovat jak ve Vídni, tak v německých Drážďanech. Nakoupit zde můžete jak tradiční jmelí, vánoční výzdobu či některé dárky, tak výborný punč, který je zkrátka nedílnou součástí vánočních svátku.

Adventni Tradice
Adventní trhy jsou nedílnou součástí Vánoc

Opomenout nemůžeme ani svátek sv. Mikuláše, který spolu s andělem a čertem obchází domovy a odměňuje děti za vzorné chování. Ale pozor, pokud zlobily, dostanou jen uhlí!

Kdy zdobíte stromeček?

Zatímco řada adventních tradic probíhá ve všech českých rodinách prakticky stejně, velké debaty obklopují otázku, kdy se má vlastně zdobit stromeček. Zatímco některé rodiny zdobí vánoční stromeček až na Štědrý den, jiní začínají se zdobením už s první adventní nedělí (tedy mnohdy už v listopadu!). Odpověď je prostá – dodržujte tradice, které se vám líbí a které vám vyhovují. Rozhodně nemá smysl stresovat, zda stihnete stromeček nazdobit včas. Přeci jen, Vánoce i samotný Advent jsou svátky klidu a míru!

Podobné příspěvky